29 iunie 2010
Curtea Miracolelor Constituţionale
Articol de Andrei Cornea în revista "22" - Cei nouă :
Judecătorii CC nu pot fi traşi la răspundere niciodată.
Trăim într-o dictatură. Nu a lui Băsescu. Nu a guvernului. Nu a
partidelor. Nici măcar a mogulilor. E altceva, nemaiauzit şi nemaivăzut.
Nu are egal, cred, pe nicăieri şi e fără nume. E o dictatură pe care
manualele de ştiinţe politice o ignoră, despre care filosofii au tăcut
până acum. Nici măcar CSAT-ul nu s-a referit la ea, deşi avea toate
motivele să o facă. E dictatura celor nouă care formează Curtea
Constituţională. Ei sunt stăpânii noştri, ridicaţi acolo de turpitudinea
partidelor şi de sfada politică interminabilă. Ca întotdeauna,
dictatura s-a servit de discordiile democraţilor. Cei nouă pot distruge
orice lege, fie că a intrat sau nu în vigoare, pot desfiinţa instituţii
publice, după bunul lor plac, aşa cum au făcut, de facto, cu ANI şi
CNSAS.
Într-adevăr, cei nouă sunt deasupra oricărui control politic,
parlamentar, civic, de orice fel. Ei nu dau socoteală pentru decizii pe
care nu trebuie să le justifice nici înaintea parlamentului, nici
înaintea opiniei publice. Parlamentul poate fi schimbat prin alegeri,
preşedintele poate fi altul după alegeri sau demis prin referendum;
guvernul poate fi demis prin moţiune de cenzură. La fel, primarii pot fi
sau nu realeşi. În general, orice funcţionar public e efemer pe post şi
răspunde penal şi politic pentru faptele sale.
Nu şi ei. Sunt inviolabili precum tribunii romani. Infailibili precum
Papa. Inconturnabili precum destinul. Pot fi binevoitori sau nu,
inteligenţi sau imbecili, generoşi sau meschini. Dar, în oricare
situaţie, excogitaţiile şi capriciile lor dictează dacă legea rămâne
lege sau devine gunoi. Precum profeţii de altădată, cei nouă emit
oracole. Dar chiar şi profeţii mai erau aruncaţi de pe tronurile lor
aurite, atunci când se înşelau prea grav. Numai cei nouă nu au a se teme
de niciun fel de consecinţe. Fiindcă, desigur, ei nu pot fi traşi la
răspundere niciodată.
Cât timp îi vom mai suporta?
Abonați-vă la:
Postare comentarii
(
Atom
)
Citate din gândirea profundă a europeiştilor RO
Călin Popescu-Tăriceanu, 2008: "Vom da astăzi, în Parlamentul României, un vot istoric - votul pentru ratificarea Tratatului de reformă al Uniunii Europene. Pentru România este mai mult decât un moment festiv. Ratificarea Tratatului de reformă marchează o etapă. Spun acest lucru din două motive. Pe de o parte, este o primă etapă pe care noi am parcurs-o în cadrul Uniunii Europene, după aderarea de la 1 ianuarie 2007. Am avut şansa să contribuim la negocierea şi la construirea acestui Tratat, beneficiind de aceleaşi drepturi şi având aceleaşi obligaţii ca oricare altă ţară europeană. Este cel dintâi tratat european semnat de România, în calitate de stat membru al Uniunii Europene. Simbolic, este primul document al Europei extinse, negociat şi semnat în format UE 27. Pentru toate aceste motive, odată cu ratificarea de către Parlament, putem spune că este cel dintâi tratat european pe care România îşi pune efectiv amprenta, conform intereselor sale, nemaifiind în postura de a prelua ceea ce au negociat şi au decis alţii. Doamnelor şi domnilor senatori şi deputaţi, în urmă cu trei ani, prin votul dumneavoastră, România a ratificat Tratatul constituţional ["Constituţia UE", caducă], odată cu ratificarea Tratatului de aderare la Uniunea Europeană. Aşa cum ştiţi, Tratatul constituţional nu a putut intra în vigoare. Din fericire, aşa cum noi am susţinut în timpul negocierilor, inovaţiile din acest document au fost preluate în Tratatul de la Lisabona. Aceste inovaţii sunt un pas înainte faţă de tratatele europene în vigoare acum."
Postări populare:
-
Cred că povestea aia cu banii "din Transnistria" - acum vehiculată şi de NPeia - este pentru derutarea naţionaliştilor, care ar m...
-
Din punctul meu de vedere, este "prea prudent" și pe alocuri chiar pare "modelat mental" în limita tabuurilor globalis...
-
Putem să vedem într-o nouă dimensiune zorul unora de a schimba guvernul Boc: Agenţia de ştiri bulgară Sofia News Agency ...
-
Scriam în postarea anterioară despre uciderea cameramanului care a filmat în apropierea epavei avionului polonez prăbuşit la Smolensk. ...
-
- S-a ivit holera-n ţară şi Busuioc nu vrea să ştie de ea! Stăpânirea opreşte oamenii să mai vină la lucru. Au dat de ştire cu toba prin sat...
-
Mămăliga ia foc. "Ăştia au ştate vechi în omorât oameni" (adică: USR/Voiculescu - ce se întâmplă cu întubaţii prin ATI, şi cu ...
-
Nu reuşesc să accentuez gravitatea celor văzute şi celor în pregătire, mai puternic decât o face chiar clipul. Poate ceva similar ca gr...
-
Desigur, al pesedeului euroreformat . PSDragnea , dacă n-o fi fost vreo iluzie optică, atunci a fost asasinat de Echipa Ciolacu .
-
Se încearcă (nu neapărat în clip) deturnarea atenţiei către "pericolul unguresc", de la cel globalist. Planul ultimilor preved...
-
PNL joacă din ce în ce mai prost comedia anticomunismului, probabil că pentru acea treime din votanţii lui Antonescu care nu l-au votat pe...


5 comentarii :
Mai pardon. Cătălin Avramescu spunea încă din 2005 că CCR trebuie desfiinţată fără regrete.
Mare dreptate are.
De fapt, este o şmecherie întâlnita doar în sistemele de drept non-anglo-saxone, moştenire a influenţei franceze.
Trebuie desfiintata cat mai curand
Uşor de zis, greu de făcut.
Iarasi ai dreptate :(
Trimiteți un comentariu