...economia.
Primul-ministru Emil Boc
a susţinut, miercuri, că guvernarea anterioară, condusă de liberalul
Călin Popescu-Tăriceanu, este responsabilă pentru cheltuirea banilor
din Fondul Naţional de Dezvoltare (FND).
Întrebat de jurnalişti cum va acoperi lipsa banilor din acest fond,
Boc a invocat responsabilitatea fostului premier în această chestiune.
"Să-l întrebaţi pe domnul Tăriceanu ce a făcut cu cei 2,7 miliarde de
euro. (...) Am constatat că bani care trebuiau să meargă în
infrastructură sau locuri de muncă au mers în altceva şi a fost
finanţat un deficit care a dus România la un deficit excesiv în raport
cu Uniunea Europeană", a declarat Boc. El şi-a exprimat regretul că nu
se poate înfiinţa o comisie de anchetă privind utilizarea banilor din
Fondul Naţional de Dezvoltare.
FND a fost creat în anul 2006, în urma unor privatizări masive, banii fiind destinaţi iniţial investiţiilor.
FND a fost creat în anul 2006, în urma unor privatizări masive, banii fiind destinaţi iniţial investiţiilor.
"Nu se poate înfiinţa o comisie de anchetă" ? Dar o anchetă se poate face ?
bocutz devine, pe zi ce trece (si'mi pare rau), un papagal "folcloric", tzinta favorita a tutulor netotzilor !
RăspundețiȘtergereDar şi când muşcă papagalul...pân' la os. Doar ai văzut ce cioc are ! :)
RăspundețiȘtergereBoc a dat cel mai potrivit raspuns :)
RăspundețiȘtergereTace şi face. Sper.
RăspundețiȘtergere