25 martie 2010

Ca să nu "duduie" prea tare...

...economia.

Primul-ministru Emil Boc a susţinut, miercuri, că guvernarea anterioară, condusă de liberalul Călin Popescu-Tăriceanu, este responsabilă pentru cheltuirea banilor din Fondul Naţional de Dezvoltare (FND).

Întrebat de jurnalişti cum va acoperi lipsa banilor din acest fond, Boc a invocat responsabilitatea fostului premier în această chestiune. "Să-l întrebaţi pe domnul Tăriceanu ce a făcut cu cei 2,7 miliarde de euro. (...) Am constatat că bani care trebuiau să meargă în infrastructură sau locuri de muncă au mers în altceva şi a fost finanţat un deficit care a dus România la un deficit excesiv în raport cu Uniunea Europeană", a declarat Boc. El şi-a exprimat regretul că nu se poate înfiinţa o comisie de anchetă privind utilizarea banilor din Fondul Naţional de Dezvoltare.
FND a fost creat în anul 2006, în urma unor privatizări masive, banii fiind destinaţi iniţial investiţiilor. 


"Nu se poate înfiinţa o comisie de anchetă" ?  Dar o anchetă se poate face ?

4 comentarii:

  1. bocutz devine, pe zi ce trece (si'mi pare rau), un papagal "folcloric", tzinta favorita a tutulor netotzilor !

    RăspundețiȘtergere
  2. Dar şi când muşcă papagalul...pân' la os. Doar ai văzut ce cioc are ! :)

    RăspundețiȘtergere
  3. Boc a dat cel mai potrivit raspuns :)

    RăspundețiȘtergere

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.