25 martie 2010

Un articol jegos

Aici ( "UPDATE: Generalul Oprea se extrage din afacerea F-16. Suedezii ies la bataie" ).

Pe scurt - articolul are elemente de diversiune.

- Tot pomeneşte despre "offset" în legatură cu achiziţiile de armament - cumpărăm arme sau servicii ? Chiar acest criteriu (offset) a fost introdus pentru îngreunarea modernizării forţelor armate şi pentru favorizarea lobby-urilor diverse si a birocraţiei;

- "debarcarea" generalului Croitoru de la SMFA prin "înscenarea" Ciorogârla, fiindcă era "incomod" - adică ce, stătea alegerea tipului de avion într-un singur om ?!

- "Asteptam cu interes reactia Uniunii Europene care, si prin intermediul concernului Eurofighter, va trage semnalele de rigoare in conditiile in care pe agenda sedintei CSAT, cand s-a luat decizia achizitionari vechilor F-16, s-a discutat si regimul interguvernamental de incurajare a competitiei pe piaţa europeana a echipamentelor de aparare, bazat pe Codul de conduita privind achizitiile pentru aparare, sub egida Agentiei Europene de Aparare" - deci, lobby la nivel înalt, hehe... ;

- "Am primit din partea Guvernului Suediei  o prima reactie oficiala. Jerry Lindbergh, manager de exporturi la Administratia suedeza pentru Armament, a precizat intr-un comunicat primit de ziuaveche.ro, ca, avioanele Gripen si oferta suedeza ar fi "foarte avantajoase pentru fortele aeriene romane şi pentru contribuabilii romani", mentionand ca partea romana ar trebui sa faca o comparatie completa intre diversele solutii primite". - nu ştiu exact care aviaţie (britanică, parcă), foloseşte Gripen-ul doar ca avion pentru antrenament avansat. Oricum, Gripen a fost opţiunea lui Tăriceanu (de-aia s-a tărăgănat patru ani decizia). Nişte jafuri, şi unul şi celălalt;

- "atat cei de la Eurofighter, cat si cei de la SAAB, isi modificasera oferta si se ajunsese la un pret de maxim 2 miliarde de euro pentru 48 de aparate noi-noute si offset de minim 100%" - cine poate crede această minciună ?
 
- TUPEU - scrisorica SAAB (companie cu serioase probleme financiare) către Parlamentul României;


UPDATE - Geoana: Am sesizat o anumita frustrare din partea ambasadorilor statelor UE fata de achizitionarea avioanelor F16

Etete na...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.