29 septembrie 2012

Unde-i ARDeiu' ?


S-a lansat azi Alianța România Dreaptă, dar platforma sa politică e de negăsit online.

UPDATE: A apărut textul (îl voi comenta mai târziu).



Inceputurile

Cel care a inaugurat pe scara larga un stil neconventional de campanie electorala a fost Traian Basescu. In plina ofensiva mediatica in competitia pentru fotoliul de primar al Bucurestiului, Traian Basescu a lansat, in 2004, primele “virale”. Candidatul la primarie a fost comparat cu un ardel iute, iar mesajele sale au fost in ton cu imaginea. Coordonati de Felix Tataru, directorul firmei de publicitate cu care a lucrat Traian Basescu, cateva sute de tineri s-au autointitulat “Guerilla digitala” si au atacat atat forumurile de discutie, cat si site-urile care ii erau ostile lui Traian Basescu. Membrii “guerillei”, numiti de Basescu “internauti”, comunicau, in general, pe yahoo, si transmiteau comunicate, idei de campanie, sms-uri si caricaturi. Mesajele lor s-au suprapus peste electoratul urban al aliantei D.A. sI l-au ajutat pe Basescu sa castige primaria Capitalei.


(7Est)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.