25 septembrie 2012

UE are în vedere introducerea cenzurii online

 
 
Uniunea Europeana planuieste ca politistii sa monitorizeze web-ul

Politia din Europa ar putea, in curand, sa monitorizeze Facebook, Google sau Twitter, pentru a indentifica continuturi legate de terorism.
 
Un raport despre initiativa "Clean IT" a Uniunii Europene releva un plan conform caruia agentii de politie sa monitorizeze social media prin aderarea si participarea la grupuri social media. 

Oficialii UE pregatesc propuneri pentru sisteme semi-automate de detectie si butoare care sa permita utilizatorilor social media sa raporteze activitatea suspecta, a informat The Telegraph. In plus, companiile internet se vor confrunta cu noi obligatii de a monitoriza serviciile oferite in ceea ce priveste materialele extremiste, potrivit documentului ajuns pe mana publicitatii. 

Initiativa UE solicita ca sistemele de monitorizare si semnalare sa fie legate de agentiile de aplicare a legii, datele fiind impartasite in intreaga Europa. 

Proiectul Clean IT trebuie inca sa ia in considerare masuri prin care sa descurajeze anonimatul online, insa documentul ajuns pe mana publicitatii sugereaza ca firmele de internet sa permita doar numele reale ale utilizatorilor in momentul inregistrarii. Solicitantilor ar trebui, astfel, sa li se solicite a furniza dovada numelui, sustine UE. 

Grupurile care militeaza pentru drepturile civile au avertizat ca acest plan ar putea crea vigilantism online si ar putea conduce la suprimarea libertatii de exprimare. Unii comentatori considera ca initiativa ar putea provoca alarmarea companiilor internet, care au sustinut mult timp ca ar fi imposibil si represiv sa fie fortate sa supravegheze web-ul. 

Oficialii din Marea Britanie in domeniul combaterii terorismului au fost implicati in discutii in ceea ce priveste recomandarile finale care urmeaza sa fie implementate de membri UE in urmatorii doi ani, insa acestia si-au exprimat ingrijorarea cu privire la directia si competenta proiectului Clean IT. 

6 comentarii:

  1. O bagă cu "terorismul", apoi vor împământeni cenzura şi o vor aplica după alte criterii.

    RăspundețiȘtergere
  2. Reducing the impact of the terrorist use of the Internet
    Latest version (august 2012) Clean IT draft document: CLEAN-IT-DRAFT-DOCUMENT-066Pub.
    It is open for comments: editorialboard@cleanITproject.eu

    The Internet plays a central role and is of great strategic importance for terrorists and extremist networks. These networks know that propaganda is a critical tool for generating funding, recruits and support for their cause within these communities. Historically they have used a variety of media channels, such as television, radio and publishing, in order to communicate their views. During the past decade of huge global growth of the Internet, Al Qaida influenced extremists for example, have made increasing use of this medium. The Internet and its fast and anonymous means can contribute to individual radicalization processes. There are concerns about the use of the Internet for terrorist purposes and the misuse of legal / neutral websites. The question is if we can reduce the impact of the use of Internet for terrorist purposes, without affecting our online freedom. Therefore this project is based on a public-private dialogue.

    The Clean IT project is carried out with the financial support from the Prevention of and Fight against Crime Programme of the European Union, European Commission – Directorate-General Justice, Freedom and Security.

    http://www.cleanitproject.eu/

    RăspundețiȘtergere
  3. Partners and Participants
    Initial project partners:

    These governments (Law Enforcement or Counter terrorism departments) started the project:

    Netherlands
    Germany
    United Kingdom
    Belgium
    Spain

    Supporting governmental partners

    Governments that joined the project:

    Hungary
    Romenia
    Austria
    Denmark
    Greece

    RăspundețiȘtergere
  4. Anonim9/25/2012

    Ce țară e Romenia?

    Clean IT... ha, ha, uite că am devenit dizident (potențial inamic al statului) pentru că nu-mi expun plombele, rudele și rufele pe net. Doar părerile.

    Oare a mai rămas un loc cît de cît liber pe planeta asta înghesuită de niște gangsteri idioți, dar tehnologizați?

    RăspundețiȘtergere
  5. Aşa e redactarea, am luat cu copy/paste.

    Se cam strânge locul.

    RăspundețiȘtergere
  6. Altminteri, se pare că conducătorii RO ne cam angajează cu entuziasm la toate porcăriile posibile şi imposibile.

    RăspundețiȘtergere

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.