De fapt, pentru Ungureanu e mai importantă respectarea directivelor FMI, decât rezolvarea problemelor reale din economie. CE aprobase transformarea creanţelor Oltchim în acţiuni, după trei ani de la notificare (deci în martie 2012), dar guvernele PDL şi USL nu au făcut nimic!
Ungureanu: ”Dacă statul face convenţia creanţelor în acţiuni, dacă ar mai avea timp să facă conversia în acţiuni, nu pot fi iniţiate litigii judiciare în vederea anulării acesteia. Şi asta pentru că, întâmplându-se aşa ceva, statul ar deţine 98% din Oltchim”.
"dacă ar mai avea timp"...
RăspundețiȘtergerePâi, a tot fost timp din martie până la 1 octombrie, data-limită cerută de FMI.