Cine le spune verde-n faţă ce sunt ei, e "populist".
Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a declarat
luni seara, intr-un discurs sustinut in fata Adunarii Generale a
Natiunilor Unite, ca tendintele populiste care se dezvolta in perioadele
de neliniste economica si sociala reprezinta un pericol major pentru
statului de drept, pentru societatile deschise si sistemele democratice,
informeaza Comisia Europeana intr-un comunicat transmis presei.
"Nu doar amenintarile de securitate ar putea afecta structura democratica a societatilor noastre. Tendintele populiste care incoltesc in perioade de turbulente economice si sociale reprezinta, de asemenea, un pericol considerabil pentru statul de drept, pentru societatile deschise si pentru sistemele democratice", a declarat presedintele CE.
Barroso a aratat ca, pentru a preveni ascensiunea populismului, este necesara o conducere politica responsabila pentru care primeaza interesele cetatenilor.
"Acesta este motivul pentru care avem nevoie, de asemenea, de o conducere politica responsabila care pune statul de drept si interesele cetatenilor deasupra propriilor interese. Nu exista democratie adevarata fara stat de drept. Iar fara democratie, statul de drept este doar un instrument in mana conducatorilor", a declarat Barroso.
"Nu doar amenintarile de securitate ar putea afecta structura democratica a societatilor noastre. Tendintele populiste care incoltesc in perioade de turbulente economice si sociale reprezinta, de asemenea, un pericol considerabil pentru statul de drept, pentru societatile deschise si pentru sistemele democratice", a declarat presedintele CE.
Barroso a aratat ca, pentru a preveni ascensiunea populismului, este necesara o conducere politica responsabila pentru care primeaza interesele cetatenilor.
"Acesta este motivul pentru care avem nevoie, de asemenea, de o conducere politica responsabila care pune statul de drept si interesele cetatenilor deasupra propriilor interese. Nu exista democratie adevarata fara stat de drept. Iar fara democratie, statul de drept este doar un instrument in mana conducatorilor", a declarat Barroso.
"Vrem democraţie doar în teorie, de fapt practicăm monologul autist".
RăspundețiȘtergereIn curand or sa vina cu biciul..
RăspundețiȘtergereTraim un adevarat COSMAR .
RăspundețiȘtergereS-o creadă ei că le va merge.
RăspundețiȘtergere