23 septembrie 2012

Ce/cine-i mână pre ei în luptă ?



Dă, oare, "elita" din România o mână de ajutor la fabricarea, în 20 de ani (termen drag şi lui Silviu Brucan), unui demos european? Se simte oare "elita", plătită din banii contribuabilului român sau din banii mogulului care a furat de la poporul român, dezlegată de orice obligaţii faţă de statul şi de poporul român pentru că şi-a asumat obligaţii faţă de un imperiu nevăzut şi faţă de un demos care nu există?

4 comentarii:

  1. John Gillingham. Design for a New Europe. Cambridge: Cambridge University Press, 2006. 287 pp. $19.99 (paper), ISBN 978-0-521-68664-8.

    Reviewed by Jost Dülffer (Historisches Seminar, Universität zu Köln)
    Published on H-German (November, 2006)

    The European Union--Any Chance for a Revival after Death?

    http://www.h-net.org/reviews/showrev.php?id=12531

    RăspundețiȘtergere
  2. "Din ianuarie 2007, de când România a devenit membră a Uniunii Europene, corupţiei băştinaşe i s-a adăugat corupţia europeană. Reţelele mafiote care conduc România fură acum dintr-un buzunar mai larg. "

    Din cauza asta nu scapam de UE.
    Politicienii ar pierde sacul din care fura.
    Asta-i motivul..

    RăspundețiȘtergere
  3. S-a votat acum o rezoluție la Parlamentul European, ca partidele să poată fi sponsorizate pe față de alte partide similare din alte țări.

    RăspundețiȘtergere
  4. E razboi contra noastra, sponsorizat din strainatate.Ne tradeaza exact cei care ar trebui sa ne apere

    RăspundețiȘtergere

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.