De ce este Dan Diaconescu "periculos": fiindcă explică pe șleau, băbește, să priceapă bizonu' despre ce este vorba, "care-i mersu' ".
Rămâne de văzut ce va face în continuare, cum va juca. După cum prevăd eu, unii pe care-i va propti prin demnități publice - consilieri, primari, parlamentari (?), vor pleca de la PP-DD. Singurele incertitudini ar fi dacă e o manevră gen PRM-PUNR *, și care ar fi beneficiarii ei.
* Pe vremea lui Văcăroiu, majoritatea era asigurată de Patrulaterul Roșu (FDSN, PRM, PSM și PUNR). La un moment dat, din PRM, PSM și PUNR încep să demisioneze parlamentari, care se declară "independenți", dar susțin cu toții guvernul. Deci, "nu mai are FDSN majoritate cu partidele de extremă stânga, ci cu independenți".
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"
(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)
Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.