02 februarie 2012

EUrominciuni


Cioloș:

"De peste 60 de ani, Europa se bucură de pace. Iar dacă unora li se pare puţin lucru, le propun să urmărească îndeaproape ştirile de pe alte continente. De peste 60 de ani, Europa este un spaţiu al valorilor democratice, al libertăţii, al statului de drept. Nici acestea nu sunt însă neapărat câştigate pentru totdeauna. Derapajele sunt întotdeauna posibile şi, din păcate, criza economică nu face decât să le favorizeze. De aceea este important ca aceste valori să continue să fie protejate şi promovate activ".
Confuzie între UE și Europa, truc vechi, folosit des de europolitruci. N-o fi auzit de Transnistria, de Bosnia-Herțegovina, Slovenia, Croația, Iugoslavia, Serbia, Kosovo, Cipru... ?

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.