"Iar dacă ţara duce lipsă de boieri, vom face alţii, cinstiţi şi drepţi"
- Că doar n-o să meargă Domnul Ţării la vânzare de boi...
- Ba o să merg. Aşa cum unii dintre voi merg la tot felul de vânzări. Vodă Petru a vândut peşte. Eu am fost o vreme neguţător de vite; nu însă neguţător de ţară !
Excelent fragmentul !
RăspundețiȘtergereFoarte sugestiv
Filmul e făcut în cheie ceauşisto-naţionalistă, dar mesajul ramâne valabil.
RăspundețiȘtergereExact la asta ma gandeam si eu.
RăspundețiȘtergereAm inceput sa apreciem filme facute in acele timpuri...
Pe atunci nu dadeam doi bani ele,iar acum gasim in ele tot felul de pilde.
Acum sunt la moda filmele cu psihoterapisti..."In deriva"....:)
Au şi astea mesaje, dar sunt subliminale şi mai greu de descifrat, dar la unii mai slab echipaţi la mansardă produc efecte.
RăspundețiȘtergereAsa este .
RăspundețiȘtergere