09 februarie 2011

Şedinţă de guvern din mandatul al doilea al lui Vodă Lăpuşneanu




"Iar dacă ţara duce lipsă de boieri, vom face alţii, cinstiţi şi drepţi"

- Că doar n-o să meargă Domnul Ţării la vânzare de boi...
- Ba o să merg. Aşa cum unii dintre voi merg la tot felul de vânzări. Vodă Petru a vândut peşte. Eu am fost o vreme neguţător de vite; nu însă neguţător de ţară !

5 comentarii:

  1. Excelent fragmentul !
    Foarte sugestiv

    RăspundețiȘtergere
  2. Filmul e făcut în cheie ceauşisto-naţionalistă, dar mesajul ramâne valabil.

    RăspundețiȘtergere
  3. Exact la asta ma gandeam si eu.
    Am inceput sa apreciem filme facute in acele timpuri...
    Pe atunci nu dadeam doi bani ele,iar acum gasim in ele tot felul de pilde.

    Acum sunt la moda filmele cu psihoterapisti..."In deriva"....:)

    RăspundețiȘtergere
  4. Au şi astea mesaje, dar sunt subliminale şi mai greu de descifrat, dar la unii mai slab echipaţi la mansardă produc efecte.

    RăspundețiȘtergere

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.