20 mai 2010

Lobby pentru un premier-marionetă



Prin noiembrie se vorbea despre eventualitatea desemnării (de către preşedintele care urma să fie ales) a lui Mutulică (a.k.a. Mihai Tănăsescu, ex-PSD) ca prim-ministru.
De câteva zile au început să bântuie prin presă sau pe la televiziuni cioclii de serviciu, care mai de care cu previziuni despre schimbarea de premier, de guvern, sau ( de ce nu ? ), de preşedinte.

Cap-de-mort
(a.k.a. CTP) începe primul, vine chiar cu un nume - Mugur Isărescu. Stelian Tănase spune prostii, ca de obicei, şi vrea să fie crezut.

Mai spun prostii şi unii de pe la PDL (
cazul 1, cazul 2, cazul 3 ).

Sticle-de-sifon
( posibil decan, după demisia lui dom' profesor C.P.) instigă discret la revoluţie stradală.

Se coace
ceva, evident. Ilici o cam spune clar ( ia încercaţi voi ceva...).
Sare-n sus şi Ţapu' ( "Băsescu-securiiiist !" ). Dea... pe timpul lui Bombonel nu a scos o vorbă, s-a trezit prin 2005.

Un detaliu - banii de la FMI vin cu o dobândă mai mică decât ar putea fi plătită în cazul în care ar fi fost împrumutaţi de la bănci. Se pare că aici lobby-ul a eşuat...


Sindicatele fac ce li s-a ordonat - greva generală, 31 mai. Să vedem cât de generală.


3 comentarii:

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.