27 septembrie 2012

Un atac în pregătire împotriva presei din statele UE


Mai ales împotriva patronatelor media care nu sunt pe linie, ori contra guvernelor care ar reacționa împotriva propagandei antistatale, precum guvernul Orban din Ungaria. UE pune deja la cale cenzura internetului.

Lobby-ul ONG-urilor din România prezintă inițiativa (preluată) drept un apel către Comisia Europeană "pentru o inițiativă legislativă care să armonizeze reglementările naționale privitoare la proprietatea si deținerea de organisme media pentru a proteja pluralismul si libertatea presei printr-o Directivă adecvată".

Inițiativa a fost lansată de ONG-ul European Alternatives: European Initiative for Media Pluralism.

De unde știu că e un atac ? Știu, fiindcă nu e primul.

Au mai fost și altele, precum acesta:

 

Un comentariu:

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.