Când io vă spun că ăștia toți (PDUSLMR) sunt o apă și-un pământ...
Orice componentă a lor ai vota, e de chichi, aplică aceeași agendă a Bruxelului.
Au ieșit spin-doctorii USL la campania de P.R. pro-Europa federală.
Sorin Roșca-Stănescu, despre "capcanele pe care trebuie să le evităm" (pe drumul spre SUE), în loc să spună clar că e doar una singură - tocmai statul transnațional (sau postnațional):
Suveranitatea limitată a României
Pe termen mediu si lung, aceasta este cea mai grea intrebare la care
trebuie sa raspunda forta politica destinata sa conduca, dupa alegeri,
Romania. Adica USL. Initiativa unei decizii si a unor eventuale acte
pregatitoare pentru statul supranational al Europei nu poate fi
incredintata nici lui Traian Basescu, care nu mai este un presedinte
legitim, si nici PDL, care este pe cale de a cristaliza o forta de
opozitie. Care sunt considerentele in functie de care poate fi
organizata o dezbatere, care este indispensabila, la capatul careia
romanii, prin intermediul partidelor aflate la putere si a majoritatii
parlamentare, pot da un raspuns *?
In primul rand, trebuie identificate eventualele pericole. Capcanele
pe care trebuie sa le evitam. Cu atat mai mult cu cat suntem un stat
aflat la periferia UE, atat din punct de vedere geografic, cat si sub
aspectul fortei economice. Un stat supranational, indiferent cum s-ar
numi el, inseamna ca cei care il compun renunta la suveranitatea lor.
Prima posibila capcana de unde deriva si prima conditie pe care ar
trebui sa o puna Romania este ca aportul de suveranitate, cedat
Federatiei sau Uniunii, sa fie egal in cazul tuturor statelor care o
compun. Cu alte cuvinte, sa nu cedam gradul de suveranitate in avantajul
celor mai puternici. Care, astfel, in final, sa fie doar beneficiari ai
suveranitatii altor, nu si la randul lor, donatori. A doua capcana, si
deci a doua provocare, pentru Romania deriva din asa - numita obturare a
vaselor comunicante. Un stat supranational presupune ca si forta de
munca, resursele dar si beneficiile sa functioneze printr-o discriminare
pozitiva. Cu alte cuvinte, in baza principiului vaselor comunicante,
sunt distribuite atat obligatiile, cat si beneficiile. Astfel, o tara
mai saraca ar urma sa dobandeasca un statut economic relativ egal cu al
celorlalte, intr-un timp record. Dar daca Federatia de state va fi
discriminatorie pentru statele de la periferie? Ei bine, atunci noi vom
continua sa fim doar furnizori de materie prima ieftina, de resurse, de
forta de munca prost platita si o mare piata de desfacere pentru
produsele de mana a doua ale statelor industriale europene.
Dar
cel mai mare pericol este extrapolarea, in cadrul viitoarei uniuni, a
modului in care actuala UE este condusa. O federatie de state nu va
putea ceda, si nu ar trebui sa faca sub nicio forma acest lucru, decizia
in mana unor birocrati. Aceasta trebuie sa fie exclusiv apanajul
oamenilor politici alesi de natiuni. Si, cu atat mai putin, puterea nu
trebuie pusa in mana multinationalelor. Ea trebuie sa apartina
parlamentelor. Sau Parlamentului Uniunii.
(* A, deci fără referendum, doar vot în plenul parlamentului, ca la aderarea la UE și la ratificarea Tratatului de la Lisabona.)

Ce propaganda a inceput ! Ma iau frisoanele...
RăspundețiȘtergereDrept sa spun nu ma asteptam la o propaganda atat de agresiva..Vor sa ne nimiceasca.
RăspundețiȘtergereAsta dupa ce ne-au terminat toata economia, industria. Umblu disperata sa regasesc fabricile romanesti care produceau pentru export ca dupa fata morgana..
Am găsit comentariile la spam, nu-mi dau seama de ce.
RăspundețiȘtergereMașina de zgomote s-a turat, singura grijă e să mimeze "conflictul" PDL vs USL. Să nu se prindă bizonu' de mascaradă.
Asa e.
RăspundețiȘtergerePoate ca intra comentariile la spam pentru ca folosesc si un alt calculator cu care calatoresc pana maine la Sighisoara.
Pe de alta parte cred ca ieri au updatat platforma Blogger pentru ca imi cere parola si user name la fiecare comentariu
Eu de când mi-am făcut profil Facebook nu mai pot posta pe anumite bloguri Wordpress decât cu profilul Facebook, îmi resping "logarea".
RăspundețiȘtergereDa, se coordoneaza ca sa identifice utilizatorii..Ce ti-e si cu globalizarea asta..
RăspundețiȘtergereLucruri elementare trebuiesc retinute. LUMINA din lumina vine. Ca sa stingi lumina trebuie sa te frigi mai intii. De aceea se feresc unii de foc sau tamaie.
RăspundețiȘtergere