31 ianuarie 2012
"Cel mai bun lucru e amenda (hă-hă-hăăă...)"
Răspunsul băsescului la una dintre întrebările unui reporter.
Părea entuziasmat că un stat membru poate fi amendat de UE cu până la 0,1% din PIB dacă nu respectă nu știu ce clauză din tratat, ba chiar susținea că acel guvern nu ar putea să apară în fața cetățenilor cu acea amendă, și implicit că ar mai putea totuşi rămâne la putere și după ce ar plăti amenda. Dar şi să semneze pentru ea, semnând tratatul, ar putea...
"Sancțiunile sunt de 0,1% PIB pentru încălcările de Tratat. Pentru România, care are 1,3 miliarde PIB, o simplă demagogie a politicienilor costă 130 milioane de euro. Sancțiunile sunt extrem de severe. Politicianul, când anunță că dă ceva fără să aibă bani și mărește deficitul, să știe că odată cu anunțul va trebui să achite și o amendă de 130 milioane euro".
HotNews
Realitatea
USL joacă - electoral, fals - cartea suveranității, nu va fi pentru ratificare, PDL pierde iar puncte importante din europupcurism.
Politicianul care dă mai mult decât permite bugetul e demagog, de acord. Cel care însă semnează aberația și ar fi gata să plătească și amenda, e trădător.
Amenda e pe cârca cetăţenilor acelui stat, nu pe cea a unui premier, guvern, preşedinte ori partid. Se prea poate ca ea să vină retroactiv, pe un deficit calculat în afara perioadei mandatului unui guvern.
RăspundețiȘtergereŞi să îl văd eu pe premierul care ar plăti aşa ceva, dacă ar mai scoate capul prin mulţime.
Desi lumea a fost naucita la inceput cand a realizat de tradarea acum faptele ncep sa se sedimenteze.
RăspundețiȘtergereOamenii sunt in perioada de acumulare de dovezi...Pe nimeni din anturajul meu n-am auzit inca venind cu solutii...sau macar sugestii .Aici e problema .ei asculta de "instructiuni" de partid...
Lumea e prinsă în paradigma "Băsescu reformator" vs "Băsescu dictator", puţini vor să vadă realitatea, că e de fapt acelaşi eurocartel PDL-PSD-PnL-PC-UDMR-UNPR-(PP-DD), care ne ţine în şah de 23 de ani, în diverse combinaţii ori variaţiuni ale sale.
RăspundețiȘtergere