Comisiile pentru apărare vor dezbate astăzi, de la ora 12.00, în sedinţă comună, Strategia Naţională de Apărare a Ţării, avizată favorabil de Comisiile de politică externă.
Strategia Naţională de Apărare a primit, în 23 august, aviz favorabil de la Comisiile reunite de politică externă, însă amendamentul susţinut de opoziţie, de eliminare a presei din categoria vulnerabilităţilor, nu a fost adoptat, cu toate că a fost susţinut şi de cel puţin un parlamentar al puterii.
Preşedintele Comisiei de politică externă a Senatului, Titus Corlăţean, a declarat la finalul şedinţei că el a susţinut eliminarea menţionării presei la categoria vulnerabilităţi, aducând în discuţie mai multe argumente din jurisprudenţa europeană.
Potrivit preşedintelui Comisiei de politică externă a Camerei Deputaţilor, Attila Korodi, au existat şi amendamente, cu rol de recomandare, pe care comisiile reunite le-au introdus în textul avizului, printre care recomandarea ca în Strategie să intre elementul de voluntariat pentru rezervişti în armata română. Korodi a mai spus că au fost discuţii şi cu privire la cooperarea regională, aici fiind menţionată şi Turcia ca partener important, pe lângă statele din Balcani.
Curentul (ediţia de marţi, 21.09.2010)
Aşteptăm circul de rigoare al celor interesaţi în insecuritatea României.
Asta mi se pare foarte , foarte interesant :
RăspundețiȘtergere"elementul de voluntariat pentru rezervişti în armata română"
Nu trebuie să devină substitut de loc de muncă pt defavorizaţi.
RăspundețiȘtergereSunt convinsa ca vor fi niste criterii foarte serioase pentru a putea fi acceptati .
RăspundețiȘtergereAm citit undeva ca vor face instructie mai ales in week end.
Nu cred ca-i lasa de capul lor...
Asta-i altceva. Am auzit şi eu. E greu totuşi, nu-i de ajuns doar în weekenduri, iar la durate mai mari omul poate să-şi piardă serviciul, nu ar accepta patronul absenţe, fie cât de motivate.
RăspundețiȘtergerePai ce mare lucru sa bage un amendament?
RăspundețiȘtergereAm avut un coleg care a fost chemat la war games in Texas National Guard in mijlocul semestrului, rezervist fiind.
Aici sunt obligati prin lege sa le pastreze locul de munca. Nu-s sigur de salariu.
Este o variantă, dar aici ar fi în stare să desfiinţeze postul.
RăspundețiȘtergereSe pot gasi solutii .
RăspundețiȘtergereMai ales aici, la noi e nevoie de asa ceva.