07 Iulie, 2010
Activiștii Greenpeace din România și Ungaria blochează accesul în sediul RMGC
Astăzi,
7 iulie, la ora 7:30, 15 activiști Greenpeace au instalat în fața
sediului RMGC tabăra de Salvare a Roșiei Montane. Activiștii s-au legat
cu lanțuri de intrarea în sediul companiei, protestând împotriva
proiectului de exploatare minieră de la Roșia Montană. Prin această
acțiune Greenpeace România închide sediul companiei RMGC și cere
interzicerea oricăror exploatări miniere. Pe bannerele de la fața
locului se poate citi: "RMGC: Nu mai munciți la un dezastru".
Activiștii Greenpeace susțin că: „dacă
angajații companiei merg la birou zi de zi, aceștia nu fac nimic
altceva decât să lucreze la distrugerea Roșiei Montane. Orice minut în
care RMGC nu lucrează, e un minut câștigat pentru Roșia Montană.
Greenpeace
România aduce la cunoștința opiniei publice că RMGC nu a mai lucrat
niciodată în alte proiecte miniere, proiectul demarat în țara noastră
fiind primul de acest gen. În plus, acționarul majoritar al RMGC
(Gabriel Resources Ltd.), care se autointitulează o „companie
canadiană", nu este decât o sucursală a acestei companii, având sediul
într-o insulă din Marea Britanie, numită Jersey, după cum arată
documentele oficiale.
Greenpeace condamnă orice formă de minerit și susține dezvoltarea durabilă și turismul, ca alternative la activitățile miniere. În plus, organizația consideră că România ar trebui să țină cont de recomandările Parlamentului European de interzicere a folosirii cianurii în activitățile de minerit, alăturându-se unor țări care au interzis deja folosirea cianurii, precum: Ungaria, Cehia, Germania, Grecia, Argentina, Filipine, Costa Rica.
Protestul s-a încheiat la ora 9:30, când forțele de ordine au arestat toți activiștii. Aceștia au fost eliberați la scurt timp.
Băteţi câmpii, derbedeilor. De data asta, Comisia Europeană a luat o decizie bună.
Nu ar trebui să ne obişnuim cu asemenea tip de violenţă (urbană), măcar o contravenţie ar trebui aplicată fiecărui ecoterorist participant.
Auzi la ei : "condamnă orice formă de minerit"... da' cumva, citesc seara la opaiţ ?!
I-ai vazut si pe astia?
RăspundețiȘtergerehttp://www.asociatia21decembrie.ro/2010/07/lupta-pentru-rosia-montana/
Trebuie cheta politia sa faca ordine.
RăspundețiȘtergereCe cauta derbedeii acolo?
Alţi idioţi, şi la Asoc. 21 dec.
RăspundețiȘtergereEi vor să devină aiurelile de acest tip ceva normal...
Ai vazut finalul ? :)))))
RăspundețiȘtergere"Protestul s-a încheiat la ora 9:30, când forțele de ordine au arestat toți activiștii. Aceștia au fost eliberați la scurt timp."
Păi doar nu era să le mai dea şi cazare gratis... :)
RăspundețiȘtergereRevin pe seară, trebuie să ies din online.