Curtea constituţională a decis că sunt neconstituţionale următoarele articole de lege (comunicat CCR):
Proiectul de lege privind stabilirea unor măsuri in domeniul pensiilor, Art.1 (c) - "pe data intrării în vigoare a prezentei legi, următoarele categorii de
pensii stabilite pe baza legislaţiei anterioare, devin pensii în
înţelesul Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte
drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările
ulterioare: (...) c) pensiile de serviciu ale judecătorilor,
procurorilor şi judecătorilor, respectiv magistraţilor asistenţi ai
Curţii Constituţionale".
Rămâne varianta creşterii unor taxe, posibil a TVA şi a cotei unice de impozitare, pentru echilibrarea bugetului.
Veniturile pensionarilor se vor reduce, totuşi, anume cu sumele care vor fi plătite în plus la cumpărarea produselor, datorită mai ales creşterii TVA. Va creşte şi inflaţia, care va scădea şi mai mult puterea de cumpărare.
Nu cunosc structura votului de la CCR, dar estimez cel puţin un raport 5/4, dacă nu chiar 6/3.
Mă gândesc la reprezentantul UDMR la CCR, Zoltan Valentin Puskas, în contextul unor semnale ale UDMR de plecare de la guvernare.
Dar şi la "reprezentanta PDL", Iulia Moţoc, care se exprimase pe blogul personal împotriva diminuării pensiilor speciale.
Cursul de schimb a fost afectat de decizia CCR, PDL are o întrunire de urgenţă cu participarea premierului Emil Boc.
UPDATE - Se pare că UDMR a basculat, nu va rezista actuala majoritate prea mult timp.
Da vor sa distruga statul.
RăspundețiȘtergereEste o mizerie.Mor ne necaz.
In UDMR nici nu ne puneam speranta, nu-i asa?
Trebuie verificat cine a adus-o pe Motoc.
Eu,personal joc tontoroiu cand creste cursul pt. ca lucrez in export .
Exportul acopera toate importurile stupide de alimente,legume ,fructe, flori pe care am putea sa le producem noi insiune ,eficient si chiar sa le exportam.
parerea mea :(
RăspundețiȘtergere- devalorizare leu
- crestere tva
apoi, daca e posibil (daca se iese din deriva - ma tem ca e putin probabil)
- scadere impozit
@Despina: Niciodată nu am pus bază în UDMR. Se pare totuşi că ZVP a fost al cincilea, nu şi IM:
RăspundețiȘtergerehttp://www.inpolitics.ro/breaking-news-soarta-pensiilor-a-fost-decisa-de-udmr-art59925.aspx#
@murfi: Culmea, nu ai pârghii pt devalorizarea leului, doar BNR să nu mai susţină cursul, ar trebui coordonare guvern-BNR, greu, dar nu imposibil.