In noaptea dinspre 28 spre 29 iunie monumentul
lui Lenin amplasat in parcul central din orasul Reni (situat pe Dunare,
in sudul Basarabiei istorice, la 3 kilometri de Giurgiulesti) a fost
distrus de catre persoane necunoscute, relateaza presa de la Odesa.
Monumentul lui Lenin din acest oras dunarean a fost ridicat in perioada
sovietica in fata cladirii administratiei raionale, la o distanta de
circa 100 de metri de Comisariatul raional de militie. Potrivit
muzeografului Mihai Sarabas din Reni, specialist in chestiuni de
patrimoniu cultural, din monumentul lui Lenin au ramas doar picioarele,
pe cand trunchiul si capul au fost sfaramate si acum zac la pamant.
Reprezentantii ministerului ucrainean al Afacerilor Interne au
presupus ca distrugerea monumentului s-a facut prin legarea acestuia cu
un odgon si tractarea cu ajutorul unui automobil de marca UAZ.
Procurorul raionului Reni, Vitali Golosceak, a dispus deschiderea unei
anchete in acest caz, in baza articolului 296, alineatul 2 (huliganism)
din Codul Penal al Ucrainei. Presa ucraineana de la Odesa si Kiev a
calificat cazul, la unison, drept un act de vandalism.
Deputatul Evgheni Tarkov din Rada Suprema de la Kiev este primul
oficial ucrainean care, fara a astepta rezultatele anchetei penale, a
facut declaratii publice cum ca „actul de vandalism a fost comis de
catre nationalistii moldo-romani" din Reni. „Daca aceste persoane nu se
vor autodenunta, ii vom descoperi si vom proceda cu ei asa cum stim
noi", a mai declarat deputatul Tarkov.
:)))
RăspundețiȘtergere