30 iunie 2010

In The Year 2525




Music video featuring the one hit wonder, "In The Year 2525", by Zager and Evans.

In the year 2525
If man is still alive
If woman can survive
They may find

In the year 3535
Ain't gonna need to tell the truth, tell no lies
Everything you think, do, or say
Is in the pill you took today

In the year 4545
Ain't gonna need your teeth, won't need your eyes
You won't find a thing to do
Nobody's gonna look at you

In the year 5555
Your arms are hanging limp at your sides
Your legs not nothing to do
Some machine is doing that for you

In the year 6565
Ain't gonna need no husband, won't need no wife
You'll pick your son, pick your daughter too
From the bottom of a long black tube

In the year 7510
If God's a-comin' he ought to make it by then
Maybe he'll look around himself and say
Guess it's time for the Judgement day

In the year 8510
God's gonna shake his mighty head
He'll either say I'm pleased where man has been
Or tear it down and start again

In the year 9595
I'm kinda wondering if man's gonna be alive
He's taken everything this old earth can give
And he ain't put back nothing

Now it's been 10,000 years
Man has cried a billion tears
For what he never knew
Now man's reign is through
But through the eternal night
The twinkling of starlight
So very far away
Maybe it's only yesterday

In the year 2525
If man is still alive
If woman can survive
They may find



24 de comentarii:

  1. Anonim6/30/2010

    oare cum va arata romania in 2525? tot asa de mizera ca astazi?

    RăspundețiȘtergere
  2. "In the year 3535
    Ain't gonna need to tell the truth, tell no lies
    Everything you think, do, or say
    Is in the pill you took today"...

    Oricum, noi nu vom mai şti... :(

    RăspundețiȘtergere
  3. Oricum ne va parea rau ca nu vom sti

    RăspundețiȘtergere
  4. In the year 7510
    If God's a-comin' he ought to make it by then
    Maybe he'll look around himself and say
    Guess it's time for the Judgement day

    In the year 8510
    God's gonna shake his mighty head
    He'll either say I'm pleased where man has been
    Or tear it down and start again

    RăspundețiȘtergere
  5. si varianta industrial made in Slovenia via Laibach:

    http://www.youtube.com/watch?v=W4D7L-PBmRc

    RăspundețiȘtergere
  6. Să zic drept, am vrut să pun prima data clipul cu Laibach (de fapt, căutam ceva cu Laibach), şi nu m-a mulţumit că nu se distingeau cuvintele. Altfel, trupă tare.

    RăspundețiȘtergere
  7. Pe mine ma preocupa o intrebare:

    Cine face istoria?

    Cei mai bogati?
    Cei mai inteligenti?Cei mai multi?
    Cei mai norocosi?
    Cei mai rai? Cei mai buni?
    Hazardul?

    O combinatie intre cei de mai sus?

    RăspundețiȘtergere
  8. Cei mmai organizaţi, nu neapărat foarte mulţi. Mulţimile pot decide doar uneori.

    RăspundețiȘtergere
  9. Excelent raspuns !Super !
    Multumesc.
    Ai dreptate
    De fapt ,cred ca asta asteptam ca raspuns
    :)

    RăspundețiȘtergere
  10. A spus-o Bezmenov: "Actually, there are no grassroots revolutions, period ! Any revolution is the by-product of a highly organised group of conscientious and professional organizers".

    (De fapt, nu există revoluţii pornite de jos în sus, punct ! Orice revoluţie este rezultatul acţiunii unui grup extrem de bine organizat de organizatori meticuloşi şi profesionişti).

    RăspundețiȘtergere
  11. Da, imi amintesc.
    Si ce tip de treaba, echilibrat si de bun simt este Bezmenov !

    Si in viata, nu se poate obtine nimic daca nu te organizezi, daca nu-ti faci un proiect o balanta:
    Ce vrei sa obtii,care este scopul?
    Ce-ti trebuie ca sa-ti atingi scopul ?
    Pana la urma este vorba de o logica de bun simt

    RăspundețiȘtergere
  12. Eşti tare Riddick... Nota 10 pentru Zager and Evans... Îmi aduc aminte de Monterey-ul din 67, de Woodstock-ul din 69, şi de adolescenţa mea post decembristă în care încă speram că Piaţa Universităţii va fi o poartă către bine şi nou. Altfel, versurile... realmente profetice... Mă scuzi, mă reped la un nou play, ca să-i mai ascult o dată...

    RăspundețiȘtergere
  13. Cum adică, ai amintiri din '67 şi '69 şi erai puşti prin anii '90 ? :)

    Mă tem că nu ajungem ca civilizaţie nici măcar în 2525, nicicum în 9595.

    RăspundețiȘtergere
  14. Nu frate, n-am trecut de 35 de ani, dar muzichia anilor ăia, hipăreala şi tot ce ţinea de perioada în sine mi-au fost şi încă îmi sunt la corazon... Festivalurile le-am ascultat întâi pe casete, apoi, când tehnologia a permis, le-am urmărit pe digital...

    RăspundețiȘtergere
  15. Ştiam, am scris aşa pentru efect... ;-)

    RăspundețiȘtergere
  16. E prea dimineaţă, mă prind mai greu la ora asta... Sorry că m-am făcut de rahao...

    RăspundețiȘtergere
  17. Da' de loc... wake up and smell the coffee ! :)

    RăspundețiȘtergere
  18. "In the year 2525"
    Va imaginati cum este sa auzi o astfel de melodie cand traiesti in plin "socialism multilateral dezvoltat" ?
    A fost intr-adevar o epoca de revolutie si evolutie fara precendent in muzica.Cele mai frumoase amintiri ale acelor timpuri sunt legate de muzica .Ascultand-o simteai ca apartii lumii.
    Din pacate, ca si acum toti tinerii visau sa emigreze

    Amintirile sunt oricum mult mai frumoase decat dupa Revolutie..

    RăspundețiȘtergere
  19. Se induce ideea asta a emigrării.

    Au vrut să scape de "concurenţă", nu aveau nevoie pe aici de oameni deştepţi si întreprinzători.

    RăspundețiȘtergere
  20. Bineinteles.
    Eu l-am auzit pe Patriciu in februarie 2009 la un interviu luat de Dragoteasca la IRTV ca cine vrea sa plece este liber s-o faca.
    Nu-i nici o problema.
    Iar in privinta fortei de munca ieftine : nu este nici o problema!Ei pot aduce imediat emigranti din Asia si Africa.
    Pe vremea aia eu incepusem sa citesc blogurile si am comentat urat imediat pe la Thor interviul asta.
    Pur si simplu cred ca este vorba despre o ideologie globala stangista .O anumita viziune, scoala, principii etc.
    Ce am mai observat la programele ProTV- distribuie : numai stiri cu crime, violuri etc, pentru mase, filme siropoase ( in general), programe artistico-kitch nu vedem decat viata de vedete ,fotbalisti- oameni fara nici un fel de cultura-totul se bazeaza numai pe performante fizice.

    Gandirea, intelectul nu sunt deloc stimulate, evidentiate.
    Ei n-au nevoie de oameni care gandesc ci de oameni care executa.
    Teoria asta vine cred pe linia Soros

    RăspundețiȘtergere
  21. Stânga are pe agendă şi islamizarea Europei, prin aducerea masivă de emigranţi din zona Mediteranei. Chiar există un grup de lucru la nivelul Comisiei Europene şi UE, de "dialog intercultural" - adică, finanţarea de UE a acelor state, si libera circulaţie a imigranţilor de acolo. Bineînteles, nu o spun deschis, dar este evident ce se doreşte.

    RăspundețiȘtergere
  22. Cu islamizarea este problema mare.
    Cred ca de nerezolvat din cauze demografice
    In Romania inca nu este o probelma generala, ar eu am avut niste experiente in care am vazut exact unde poate duce influenta islamului
    Este devastatoare

    RăspundețiȘtergere
  23. Eu am să caut să boicotez magazinele arabilor (mai luam haine din Pavilionul H, şi am un non-stop lângă mine ţinut de un arab. Merg ceva mai încolo, şi mă aprovizionez ziua, asta e...

    RăspundețiȘtergere
  24. Haine - am luat in ultimul timp dela Fashion House- ou outlet vis a vis de Carrefour Militari
    Preturi de fabrica si calitate f buna

    Mai e o retea de Mini Prix- se pot gasi lucru bune si ieftine-doar ca este aglomeratie

    RăspundețiȘtergere

"Noi nu mergem la răzbel, ba ne și căcăm pe el!"

(soldat Josef Švejk, k.u.k. Heer, 1915)

Şi asta "încă din 1912"... zice Hašek.