Articol de Andrei Cornea în revista "22" - Cei nouă :
Judecătorii CC nu pot fi traşi la răspundere niciodată.
Trăim într-o dictatură. Nu a lui Băsescu. Nu a guvernului. Nu a
partidelor. Nici măcar a mogulilor. E altceva, nemaiauzit şi nemaivăzut.
Nu are egal, cred, pe nicăieri şi e fără nume. E o dictatură pe care
manualele de ştiinţe politice o ignoră, despre care filosofii au tăcut
până acum. Nici măcar CSAT-ul nu s-a referit la ea, deşi avea toate
motivele să o facă. E dictatura celor nouă care formează Curtea
Constituţională. Ei sunt stăpânii noştri, ridicaţi acolo de turpitudinea
partidelor şi de sfada politică interminabilă. Ca întotdeauna,
dictatura s-a servit de discordiile democraţilor. Cei nouă pot distruge
orice lege, fie că a intrat sau nu în vigoare, pot desfiinţa instituţii
publice, după bunul lor plac, aşa cum au făcut, de facto, cu ANI şi
CNSAS.
Într-adevăr, cei nouă sunt deasupra oricărui control politic,
parlamentar, civic, de orice fel. Ei nu dau socoteală pentru decizii pe
care nu trebuie să le justifice nici înaintea parlamentului, nici
înaintea opiniei publice. Parlamentul poate fi schimbat prin alegeri,
preşedintele poate fi altul după alegeri sau demis prin referendum;
guvernul poate fi demis prin moţiune de cenzură. La fel, primarii pot fi
sau nu realeşi. În general, orice funcţionar public e efemer pe post şi
răspunde penal şi politic pentru faptele sale.
Nu şi ei. Sunt inviolabili precum tribunii romani. Infailibili precum
Papa. Inconturnabili precum destinul. Pot fi binevoitori sau nu,
inteligenţi sau imbecili, generoşi sau meschini. Dar, în oricare
situaţie, excogitaţiile şi capriciile lor dictează dacă legea rămâne
lege sau devine gunoi. Precum profeţii de altădată, cei nouă emit
oracole. Dar chiar şi profeţii mai erau aruncaţi de pe tronurile lor
aurite, atunci când se înşelau prea grav. Numai cei nouă nu au a se teme
de niciun fel de consecinţe. Fiindcă, desigur, ei nu pot fi traşi la
răspundere niciodată.
Cât timp îi vom mai suporta?
Mai pardon. Cătălin Avramescu spunea încă din 2005 că CCR trebuie desfiinţată fără regrete.
RăspundețiȘtergereMare dreptate are.
RăspundețiȘtergereDe fapt, este o şmecherie întâlnita doar în sistemele de drept non-anglo-saxone, moştenire a influenţei franceze.
Trebuie desfiintata cat mai curand
RăspundețiȘtergereUşor de zis, greu de făcut.
RăspundețiȘtergereIarasi ai dreptate :(
RăspundețiȘtergere