Parlamentul îi ia dreptul lui Băsescu de a numi directorii STS şi SPP
În Camera Deputaților s-au aprobat tacit proiectele PSD de numire a
directorilor STS şi SPP de Parlament. Cele două propuneri legislative
ale PSD+PC, care vizează numirea directorului STS, respectiv a
directorului SPP, de către Parlament, la propunerea şefului statului şi
cu avizul CSAT, au fost aprobate tacit de Camera Deputaţilor, urmează
să intre în dezbaterea Senatului.
Pe 17 martie 2010 au fost aprobate tacit propunerile de modificare a
Legii privind organizarea şi funcţionarea serviciului şi a Legii
privind serviciul de protecţie şi pază. Aceste două propuneri
legislative au fost iniţiate de 10 parlamentari ai PSD+PC, printre care
Viorel Hrebenciuc şi Adrian Năstase.
Propunerea de modificare a legii privind STS prevedea ca directorul
Serviciului să nu mai fie numit de preşedintele României, ci de Camera
Deputaţilor şi Senat, în şedinţa comună, la propunerea şefului statului
şi cu avizul CSAT.
Atom News
Antecedente au mai fost, citiţi aici.
care majoritate ?
RăspundețiȘtergere;-(
Daaa... aşa-i.
RăspundețiȘtergere